Najczęś iej wybrany kredyt konsolidacyjny:

Czy kredyt konsolidacyjny można spłacić wcześniej?

Czy kredyt konsolidacyjny można spłacić wcześniej?
5 (100%) 1 vote

Kredyt konsolidacyjny wydawałoby się, że jest dokładnie takim samym kredytem, jak np. bankowe kredyty gotówkowe, a co za tym idzie, jego wcześniejsza spłata powinna być możliwa. Przynajmniej tak informuje Ustawa. Ale czy tak jest na pewno? Niestety nie każdy bank pozwala na wcześniejszą spłatę zobowiązania oraz zmniejszenie kwoty spłacanej (bo przecież na tym nam zależy).

Umowa kredytu konsolidacyjnego

Każdy bank ma swój szablon umów o kredyt konsolidacyjny, dlatego w zależności od tego, w jakim banku posiadasz swoje zobowiązanie, będą ściśle określone warunki wcześniejsze spłaty. Z reguły im bardziej poprawia się sytuacja finansowa kredytobiorców, tym większe jest prawdopodobieństwo, że bank „zgodzi się” na wcześniejszą spłatę. Co z tym się wiążę – im wyższy kapitał, tym więcej będą wynosić odsetki. Wcześniejsza spłata pozwoli na zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy na samych odsetkach.

Co zrobić, aby szybciej spłacić kredyt konsolidacyjny?

Jeśli umowa kredytowa przewiduje wcześniejszą spłatę kredytu, to jednym ze sposobów jest wpłacenie nadwyżki kapitału na konto kredytowe. W takim wypadku często banki naliczają nadwyżkę, na poczet ostatniej raty (lub kilku ostatnich, w zależności od kwoty nadpłaty). Jeśli bank nie zrobi tego „automatycznie”, należy udać się do siedzimy i wypełnić stosowne dokumenty oraz poprosić o odliczenie odpowiedniej kwoty z odsetek.

Jeśli natomiast zależy nam na wcześniejszej spłacie, jednak nie mamy odpowiedniej nadwyżki pieniędzy, wówczas należy na nowo zaplanować swój budżet domowy i ustalić plan oszczędzania. Wówczas zgromadzone oszczędności będziemy mogli przeznaczyć na wcześniejszą spłatę.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

W związku z tym, w jaki sposób spłacamy kredyt, oraz jak go zabezpieczamy, możemy wyróżnić rodzaje kredytu.

  • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy
  • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Kredyt gotówkowy – ten rodzaj zobowiązania zwykle jest droższy, jednak zdecydowanie „łatwiejszy do uzyskania”. Liczba związanych z nim formalności jest mniejsza, a decyzja o jego przyznaniu zapada nawet w ciągu kilku-kilkunastu minut. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest cięższy do uzyskania, ale tańszy. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga nieruchomości, którą możemy zabezpieczyć kredyt. Wiąże się to oczywiście z większą ilością formalności. Ale dzięki takiemu zabezpieczeniu bank ma zdecydowanie większą „pewność” co do kredytobiorcy, dlatego też oferuje lepszą ofertę.

Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny?

Oczywiście, jest to uwarunkowane umową pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Często umowy te są „indywidualnie dopasowane” przez co ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zachęcam do sprawdzenie swojej umowy bankowej oraz wybranie się do oddziału bankowego, aby poznać szczegóły związane z taką spłatą.

Najczęś iej wybrany kredyt konsolidacyjny:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Opinie o kredytach konsolidacyjnych i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najczęś iej wybrany kredyt konsolidacyjny: